Когато говорим за деменция и болест на Алцхаймер, винаги aкцентът е

...
Когато говорим за деменция и болест на Алцхаймер, винаги aкцентът е
Коментари Харесай

Учени: Желязото е приятел на деменцията

Когато приказваме за деменция и болест на Алцхаймер, винаги aкцентът е върху предварителната защита. А съществена част от нея е обвързвана с ежедневните ни здравословни привички, в частност и храненето. А в този момент едно ново проучване ни дава малко по-различен взор върху това от какво се нуждаем, с цел да понижим риска от развиване на невродегенеративно заболяване.

Учени от College of Medicine към University of Kentucky преглеждат връзката сред количеството на желязо в организма и връзката му с развиването на деменция. Както предишни изследвания потвърждават, минералът, който е жизненоважен за действието на тялото, може дa има и отрицателен резултат върху мозъка, когато се натрупа в по-големи количества с придвижване на възрастта. Причината е, че той е мощен окислител, който може да навреди на клетъчната функционалност.

А в този момент акцентът е върху приема на избрани храни, когато могат да ни оказват помощ да се оправим с насъбраното желязо в мозъка, с цел да не бъде то риск за неговото вярно действие. Учените мерят посредством ядрено-магнитен резонанс равнищата на желязо на 72-ма възрастни, които са обект на наблюдаване в границите на три години. Анализират и техните хранителни привички.

Така се открива, че тези, които имат натрупвания на желязо в кортикалните и в субкортикалните области на мозъка страдат от влошена епизодична памет и дарба за централизация и взимане на решения. Стига се и до извода, че тези, които одобряват по-големи количества антиоксиданти, витамини, хелатиращи желязо хранителни субстанции и полиненаситени мастни киселини, демонстрират доста по-малко струпване на желязо в мозъка.

Необходими са още проучвания, които да потвърдят които тъкмо субстанции имат най-голямо влияние върху желязото в мозъка, както и дали те имат резултат независимо или единствено като част от една здравословна диета. На този стадий рекомендацията е за три порции зеленчуци и две порции плодове дневно, като е значимо да са разнородни, с цел да се обезпечат разнообразни микро- и макронутриенти на организма.

Прави се разлика и сред растителните и животинските източници на желязо и първите се посочват като по-здравословната опция. А учените припомнят, че разнообразното и уравновесено хранене е също толкоз значимо за поддържането на здравето на мозъка, колкото и менталните извършения, физическата интензивност и качественият сън, пише Medical News Today, пише lifestyle.bg
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР